Temnoplodec (aronie)

Latinský název Aronia melanocarpa
Český název temnoplodec (aronie)
Čeleď latinsky Rosaceae
Čeleď česky růžovité

Aronie, také známa pod názvem Jeřabina černá, se pěstuje většinou jako keř nebo malý stromek. Je příbuzná jeřábům, dorůstá do výšky asi 2 m a šířky 1,5m. Původně pochází ze Severní Ameriky. Ovoce je velmi podobné jeřabinám. Chuť plodů je sladko kyselá, příjemně aromatická. Známá je též pod názvem Sibiřská borůvka.

Aronie je populární díky vysokému obsahu antioxidantů, vitamínů P, C, B, A, velkému množství minerálů a dalších biologicky aktivních látek. Významný je i vysoký obsah barviv, čehož se využívá hlavně v potravinářství, ale také v textilním průmyslu. Plody dozrávají v první polovině září. Používájí se na výrobu šťáv a kompotů, likérů a džemů. Sušená se používá do ovocných čajů.

Aronie je odolná vůči škůdcům i chorobám, je nenáročná na polohu i pěstování. Hodí se i do vyšších a horských poloh, kde bez problémů prosperuje. Keřová forma se hodí do stříhaných živých plotů.

Odrůda Aronie „nero“ byla vyšlechtěna ve Velkých losinách v druhé polovině 20. století. Má velké plody, hodně šťavnaté a vyniká velkou plodností. Podle mnoha degustací je zřejmě nejchutnější odrůdou aroine a je vhodná pro přímou konzumaci či zpracování.