jírovec maďál

Latinský název Aesculus hippocastanum
Český název jírovec maďál
Čeleď latinsky Hippocastanaceae
Čeleď česky jírovcovité

 

 

 

 

 

 

Jírovec maďal pochází z podhorských a horských oblastí jižní části Balkánu a pěstuje se ve všech státech Evropy. U nás se vysazuje do alejí, ale i jednotlivě v lesích. Daří se mu na lehčích, výživných, sušších a humózních půdách, roste však i na štěrkových nebo naopak těžších průměrně vlhkých půdách. Má jen slabě vyvinutý kůlový kořen, ale postranní kořeny jsou velmi dlouhé, pevné, bohatě větvené, takže strom je dobře zakotvený v zemi.

Má mohutnou, široce široce vejčitou hustou korunu s vodorovně odstálými větvemi, které v dolní polovině obloukovitě převisají, ale jejich konce se opět obloukovitě vztyčují. Kmen je rovný, borka v mládí tmavošedá, hladká, později se loupe v tenkých šedohnědých šupinách. Strom dorůstá do výšky až 25 metrů. Šedohnědé letorosty mají velké lepkavé pupeny kryté tmavohnědými šupinami.

Vstřícné listy s dlouhými řapíky jsou velké, dlanitě pětičetné, sedmičetné až devitičetné. Okraje lístků jsou nepravidelně vroubkovaně pilovité.

Kvete v květnu až červnu, květenství bývá dlouhé 15 až 30 cm. Plod – tobolka – je kulovitý, dvoupouzdrý, žlutozelený, měkce ostnitý, o průměru asi 6 cm. Obsahuje 1-3 semena – kaštany. Jsou velká, lesklá, rezavě hnědá, s nápadnou hnědobělavou skvrnou – pupkem. Pupeny jsou velké a lepkavé.

Léčivé látky obsahují hlavně semena, občas se využívá také mladá kůra bez borky, méně pak listy a květy. Účinnou složkou semen je směs saponinů známá pod názvem escin, flavonové glykosidy atd. Účinnou složkou kůry je hydroxykumarin, eskulin a třísloviny. V lidovém léčitelství se tyto látky používaly při střevních katarech, při horečnatých onemocněních a revmatismu. V lékařství se izolované látky využívají zejména na  křečové žíly, hemeroidy, bércové vředy, otoky při žilní nedostatečnosti apod. Eskuliun se přidává do krému a mastí jako filtr proti ultrafialovému záření. Saponiny jírovce jsou ve větším množství jedovaté, proto je třeba dávat pozor, aby děti při hře kaštany neokusovaly. Semena se sbírají pro zimní dokrmování lesní zvěře.

 

Jírovec maďal má měkké, poměrně pevné dřevo, které se využívá např. k výrobě nábytku a dýh.