Jasan americký

Latinský název Fraxinus americana
Český název jasan americký
Čeleď latinsky Oleaceae
Čeleď česky olivovité

Pochází z vlhkých smíšených lesů východní Kanady a USA. Patří mezi dvoudomé a opadavé rostliny. Dosahuje výšky 30m a šířky 25m v široce sloupovitém habitu. Borka má šedohnědou barvu a je zbrázděná. Na koncích větví vytváří hnědočerné pupeny. Vstřícné zpeřené, až 12 cm dlouhé, temně zelené listy na podzim před opadáním mění barvu do žluté, červené až fialové. Vlastní eliptické listy mají řídce pilový okraj a modrozelený rub. Květy jsou drobné, oboupohlavné nebo jednopohlavné, seskupené v latách nebo hroznech. Plodem je okřídlená jednosemenná nažka. Kvete v barvě fialové nebo zelené.

Jasan americký má šedohnědou barvu jádra s načervenalým nádechem, jeho letokruhy vytvářejí na řezu velmi dekorativní kresbu.

Jasany jsou často velmi staré stromy s opadavými, vstřícnými, lichozpeřenými listy a s květy ve složitých latách. Jasan ztepilý je původní evropská dřevina zasahující na severu do jižní Skandinávie a na východě až k Uralu. Patří k ekologicky plastickým dřevinám, roste od nížin až po horský stupeň – přes 1000 m.n.m. Přesto je nejběžnější v luzích při dolních tocích řek nebo ve smíšených lesích. Dává přednost výživným, vlhkým, ale ne podmáčeným půdám, i když zaplavování v luzích snáší. Je to důležitá lesní dřevina s výborným dřevem.

Z jasanového dřeva se vyráběly hokejky, tenisové rakety a lyže. Dodnes se používá k výrobě násad od lopat a krumpáčů, konstrukcí deštníků, baseballových pálek, lodí a kánoí.