Dřezovec trojtrnný

Latinský název Gleditsia triacanthos
Český název dřezovec trojtrnný
Čeleď latinsky Fabaceae
Čeleď česky bobovité

Dřezovec trojtrnný je 30 – 35 m vysoký strom s vejčitou až široce rozložitou korunou. Borka je v mládí načervenale tmavošedá až šedočerná, později se plátkovitě odlupuje. Na letorostech i starších větévkách, ale často i na kmeni jsou jednoduché až trojdílné trny, 5 – 10 cm dlouhé.

Listy jsou opadavé, střídavě postavené, nepravidelné, jednou až dvakrát sudozpeřené, často až 25 cm dlouhé s mnoha celokrajnými nebo jemně vroubkovanými světle zelenými lístky. Listy se na podzim zbarvují do zlatožluta. Květy jsou oboupohlavné a objevují se současně s rašením lístků nebo o něco později, většinou během června. Jsou v krátkých, cca 5 cm hroznech zelené barvy. Plody jsou zploštělé, lesklé, hnědofialové lusky až 20 cm dlouhé a 3 cm široké, obsahující oválná semena.

Dřezovec trojtrnný pochází ze severní Ameriky. Pěstuje se asi od roku 1700, v Evropě jen v teplejších oblastech. V parcích se pěstují různé kultivary nebo odchylky, jako např. jeho beztrnná forma.

Lusky a semena jsou jedlá za syrova. Suchá semena se vaří jako ostatní luštěniny. Z pražených semen lze připravovat kávovinu s příjemným aroma. Dřezovec trojtrnný se vysazoval (spolu s akátem) jako medonosná dřevina.