Brslen evropský

Latinský název Euonymus europaeus
Český název brslen evropský
Čeleď latinsky Celastraceae
Čeleď česky jesencovité

Brslen evropský je keř s nejprve zelenými, oblými, po nějakém čase hnědými čtyřhrannými větvemi. Vstřícné listy mají až 10 cm dlouhou čepel, jednoduchou a podlouhle kopinatou. Květenství jsou úžlabní, složené ze 3 – 9 světle zelených, zpravidla oboupohlavných květů. Plodem je čtyřboká a čtyřpouzdrá tobolka, která puká. V každém pouzdře je jediné vejčité hnědě zbarvené semeno, které je obaleno dužnatým červeným míškem.

Brslenové dřevo je všestranně použitelné. Má žlutavou barvu, je husté a velmi tvrdé. Používá se v řezbářství, k výrobě nářadí, ale také párátek a malířského úhlu.

Nejčastěji roste na okrajích lesů, stráních, v nížinách i v podhůří. Je to rostlina světlomilná, mrazuvzdorná, vyžadující vlhčí humózní, slabě zásaditou půdu. Lze ho vysazovat na zahradách do živých plotů i jako solitér do prostoru. Je oblíben pro své ozdobné plody a listy, které se na podzim barví do červenohněda. Dnes je vyšlechtěn do několika kultivarů, lišících se barvou plodů, která přechází od červené, žluté až po bílou.

Je to rostlina smrtelně jedovatá. Obsahuje jedovatý glykosid evonymin, který je obsažen především v kůře, plodech a větvích. Po jeho požití dojde k otravě (intoxikaci) organismu, která se projevuje nevolností, křečemi v břiše, zvracením, krvavým průjmem a zvýšenou teplotou. První symptomy se objevují po 12-18 hodinách a pokud nedojde k ošetření, otrava končí selháním krevního oběhu. V nebezpečí jsou především děti, pro které jsou barevné plody velmi lákavé. Za smrtelnou dávku pro dospělého člověka se považuje 30 tobolek. Zaznamenány byly i otravy truhlářů, kteří zpracovávali dřevo brslenu.