Trnka obecná (slivoň trnka)

Latinský název Prunus spinosa
Český název trnka obecná (slivoň trnka)
Čeleď latinsky Rosaceae
Čeleď česky růžovité

Trnky jsou obecně rozšířené dřeviny od britských ostrovů až po západní Sibiř. Jsou to rozložité, hustě větvené a trnité keře, které běžně dosahují výšky 5 metrů. Přízemní větve někdy polehají a zakořeňují, zatímco vzpřímené větve jsou houževnaté a tuhé.

Postranní větévky bývají zakončeny ostnitou špičkou. Mají nevelké, střídavě postavené opadavé listy, které se na keři objevují až po odkvětu. Jejich čepele mají klínovitou bázi a jsou podlouhle obvejčité, na obvodu vroubkovaně zubaté. Bílé květy vyrůstají jednotlivě nebo v nevelkých svazečcích.

Plody jsou modročerné ojíněné peckovice se zelenavou dužinou trpké chuti. Plody obsahují cukry, vitamín C, třísloviny a některé další léčivé látky. Doporučené užívání při žaludečních slabostech. Z čerstvých plodů se připravovalo domácí víno a pálenka.

Trnky jsou vhodné také ke konzervaci a výrobě džemů. K přímé konzumaci v syrovém stavu jsou vhodné až po přejití mrazem. Tohoto efektu lze dosáhnout také umělým zmrazením. Dříve se šťáva z trnek využívala také k barvení látek, kterým po několikanásobném vyprání dávala trvalou světle modrou barvu.

Dřevo trnky je velice těžké a tvrdé. Má hnědočervené jádro a načervenalou běl. Je vhodné k soustružení. Často se využívá pro výrobu holí.