Střemcha pozdní

Latinský název Prunus serotina
Český název střemcha pozdní
Čeleď latinsky Rosaceae
Čeleď česky růžovité

Opadavý, listnatý strom vysoký až 30 m s užší korunou, někdy vícekmenný či vyšší keř s voňavou, hnědou kůrou. Kořeny jsou široce rozprostřené, ale nehluboké. Kmen stromu může mít i více než metr v průměru. Větve jsou kratší, téměř vodorovné, v mládí jsou červeně hnědé a lesklé, později tmavě hnědé a čtvercovitě rozpraskané. Kožovité listy s řapíky mají čepele 6 až 12 cm dlouhé, ty bývají podlouhle elipsovité neb úzce obvejčité, na bázi klínovité, po okraji pilovité a na vrcholu jsou zakončené dlouhým hrotem. Na svrchní straně jsou tmavozelené, na spodní světlozelené a podél střední žilky mají rezavé chlupy.

Bílé, vonné květy, 1 až 1,5 cm velké, vyrůstají jednotlivě a vytvářejí úzké, válcovité, až 30ti květé hrozny dlouhé až 15 cm, které jsou při kvetení vystoupavé a za plodů svěšené. Kvetou v květnu až červnu, opylovány jsou létajícím hmyzem nacházející v květech dostatek pylu i nektaru. Samosprašení nepřináší životaschopné semena. Plody hořké chuti jsou kulovitě vejčité, asi 1 cm velké peckovice se zřetelným vytrvalým kalichem. Postupně s dozráváním (v září a říjnu) se zbarvují červeně až tmavě purpurově, obsahují po hladké pecce. Plody nejsou vhodné ke konzumaci. Jsou však každoroční potravou pro množství ptáků a jiných živočichů při tvorbě zimních zásob.

Nejbližším příbuzným rostoucím v české přírodě je původní druh střemcha obecná. Pochází ze severovýchodu Severní Ameriky, kde roste od jihovýchodu Kanady až po Guatemalu. Byla roku 1630 dovezen do Paříže a začala se jako okrasný strom sázet do evropských parků a zahrad. Nejvíce se rozšířila v západní, severní a střední Evropě, nejhojněji se vyskytuje v Německu, Dánsku a Polsku. Prvé zmínky o jejím výskytu z území nynější České republiky pocházejí z počátku 19. století. 

Ve středoevropských podmínkách se jí nejlépe daří v nížinách a pahorkatinách do výšky 500 m nad mořem, roste hlavně na písčitých až hlinitých kyselejších půdách, krátkodobě snáší i podmáčení. Střemcha pozdní roste velmi rychle a obvykle brzy přeroste okolní stejnověké stromy. Kořeny většinou nezasahuji hlouběji než 60 cm, zvláště na vlhkých místech koření plytce a je proto ve vyšším věku citlivá na větrné bouře. Stromy začínají kvést ve věku asi 10 let a dožívají se nejvýše 180 let.

Střemcha pozdní je v oblastech původního rozšíření předmětem komerčního využívání. Dřevo má jemnou aromatickou vůni. Je pevné a tvrdé, dobře se suší a má rozměrovou stálost. Používá se hlavně na výrobu luxusního nábytku a pro dekorativní účely v interiéru.