Kaštanovník setý

Latinský název Castanea sativa
Český název kaštanovník setý
Čeleď latinsky Fagaceae
Čeleď česky bukovité

Kaštanovník setý nebo také kaštanovník jedlý či lidově jedlý kaštan je opadavý listnatý strom, který dorůstá do výšky 20 – 25 m a má širokou vejčitou korunu. Tloušťka kmene může přesahovat 2 m. Dožívá se věku 500 až 600 let, ve střední Evropě kolem 200 let, v západní Asii až 1000 let. Borka je v mládí hladká, olivově hnědá, která se časem mění v hnědošedou rozpukanou. Listy jsou na větvičce uspořádané střídavě, list na vrcholu větvičky je největší. Mají tvar podlouhlé elipsy. Každý postranní nerv na listu je zakončený ostnem. S vrchní strany jsou listy tmavě zelené a ze spodní strany světle zelené. Kvete v květnu až červnu.

Semena – kaštany jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září. Semena jsou jedlá, konzumují se po upečení nebo uvaření, obsahují velké množství škrobu, cukru a bílkovin. Jedná se o známou pochoutku po celé Evropě. Obvykle se tepelně upravují po naříznutí na špičce semena do kříže a krátkým opečením na horké plotně, ale mohou se i rozemlít a vzniklá mouka slouží k přípravě pečených zákusků.

Jedlé kaštany mají vyšší energetickou (kalorickou) hodnotu než brambory. V jižní Evropě kaštany lidé připravují se zeleninou, s masem nebo s máslem a sýrem. Světové kuchyně znají např. kaštanovou kaši ke zvěřině, kaštanové pyré se šlehačkou, kaštanový pudink, kaštany v čokoládě, glazované kaštany

Nejvíce se pěstují v jižní Evropě a v Přední Asii, severní Africe. Pěstuje se všude tam V Česku se mu nejlépe daří na teplých svazích ve vinařských oblastech. Jeho dřevo je těžké, pevné, tvrdé, pružné a houževnaté. Pěstuje se všude tam, kam ho zavezli již Římané, protože je to cenný strom, poskytující potravu lidem i zvířatům.

Rod kaštanovník má 12 druhů, a to opadavých dřevin, které volně rostou v mírném pásmu severní polokoule. Je to blízký příbuzný buku a dubu. Většinou jsou to dlouhověké veliké stromy, odolné vůči suchu a dobře rostoucí na suchých mělkých půdách.

Nevýhodou kaštanovníku je, že patří mezi silné alergeny.