Jinan dvoulaločný

Latinský název Ginkgo biloba
Český název jinan dvoulaločný
Čeleď latinsky Gynkgoaceae
Čeleď česky jinanovité

Tato dřevina patří vedle stromových kapradin a jehličnanů k jedinému ještě žijícímu zástupci třetí třídy nahosemenných rostlin. Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách, tj. do období asi před 300 až 270 miliony let. Předkové této „živoucí fosilie“ se asi před 180 miliony let vyvinuli do velké rozmanitosti tvarů. Jeho areál zabíral celou Severní polokouli.

Z amerického kontinentu vymizel před 7 miliony, z Evropy před 3 miliony let. Přestože se s ohledem na současné přírodní podmínky jeví jako rostlina nenáročná, zůstal v přírodě zachován pouze v jediném druhu a jen na malém území v jihovýchodní Číně, kde byl nově „objeven” pro Evropu. Tehdy se objevili ve střední Evropě. Jinan se v 18 století stal oblíbeným parkovým stromem. Existuje i převislá odrůda či odrůda se žlutavě pruhovanými listy. Vyžaduje slunné nebo jen mírně stinné stanoviště a lehkou, dobře propustnou půdu. Špatně snáší trvalé zamokření a trvalý stín. Hodí se i do měst, protože je dobře odolný vůči znečištěnému prostředí.

Opadavý strom, až 40 m vysoký, obvykle s kuželovitou korunou. Borka šedá, ve stáří brázditá. Listy řapíkaté, střídavé, vějířovité, na předním okraji zubaté nebo laločnaté (nejčastěji se 2 laloky), klínovitě v řapík zúžené. Květy dvoudomé, samčí po 2 až 5 v jehnědách, samičí květy jsou tvořeny nahým zeleným vajíčkem vyrůstajícím na stopce. Plody 2 až 3 cm v průměru, kulaté, za zralosti nepříjemně páchnoucí a po dotyku dráždící kůži. Kvete v květnu až červnu, plody dozrávají v říjnu až listopadu. Jinan se může dožít až 1000 let.

Listy se sbírají od jara do léta. Obsahují flavonoidy, organické kyseliny, fenoly, karotenoidy, sacharidy a další látky. Někdy se sbírají zralé plody, semena obsahují organické kyseliny, které zapáchají a při dotyku s pokožkou způsobují její podráždění. Droga se používá na rozšiřování cév, proti infarktu myokardu i proti poškození buněk vznikající při degenerativních nemocích spojených se stářím. Osvědčila se i při poruchách paměti, otocích mozku, nedokrvení dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, jejíž průběh prokazatelně zpomaluje.

Podává se buď ve formě nálevu nebo krátce vařeného odvaru, nebo lépe ve formě tinktury. Vzhledem k tomu ale, že v listech je obsaženo poměrně malé množství účinných látek, je obvykle lepší užívat komerčně připravované výrobky, v nichž je obsah účinných látek zvýšen až na 50násobek oproti přírodnímu materiálu.