jeřáb břek

Latinský název Sorbus torminalis
Český název jeřáb břek
Čeleď latinsky Rosaceae
Čeleď česky růžovité

 

 

 

 

 

 

Strom vyrůstá do výšky 15 až 25 metrů, průměr kmenu může dosáhnout až 1,3 metru. Je zpravidla nižší, má však silný průběžný nebo krátký, brzy větvený kmen. Dožívá se až tří set let, nevytváří však souvislé porosty. Jeho dřevo se někdy využívá pro výrobu dechových nástrojů, např. fléten.

Borka je v mládí hladká a tmavošedá, u starších stromů se odlupuje v přibližně čtvercových dílech; po odpadnutí se objevuje hnědavé zabarvení kmene. Připomíná borku hrušně či jabloně. Listy mají špičaté laloky a dosahují délky 6 až 14 centimetrů. Jsou sytě zelené, na rubu světlejší a v mládí chlupaté, později – až na žilky – lysé. Listy se na podzim zbarvují červenohnědě. Bílé pětičetné květy o průměru 10 až 15 milimetrů vytvářejí laty o velikosti 5 až 12 centimetrů. Květy jsou oboupohlavné, opylované hmyzem. Plodem je malvice o velikosti 1 až 1,5 cm. Plody jsou po dozrání hnědé a tečkované, jsou jedlé  a chutí připomínají datle.

Pevné a tvrdé dřevo břeku bylo dříve velmi ceněno v řezbářství.

Je rozšířen ve větší části Evropy od Anglie a Walesu po Polsko, dále se vyskytuje v severozápadní Africe, jihovýchodní Asii, pohoří Alborz a na Kavkaze.

V České republice se vyskytuje roztroušeně převážně v teplejších oblastech.

U nás k památným Jeřábům břekům patří asi 300 let starý exemplář u kostela v obci Železná a Břek u Horního Hradu u Stráže nad Ohří.