Jedlovec kanadský

Latinský název Tsuga canadensis
Český název jedlovec kanadský
Čeleď latinsky Pinaceae
Čeleď česky borovicovité

Jedlovec kanadský je stálezelený strom dorůstající do výšky 30 m, má široce kuželovitou korunu. Borku má hluboce brázditou, skořicově červenohnědou. Kmen je průběžný, větve vyrůstají téměř vodorovně, někdy převisle a nepravidelně. Samčí šištice vyrůstají jednotlivě na konci větévek z minulého roku. Jsou krátce stopkaté, tvarem kulovité nebo válcovité. Šišky rostou jednotlivě, jsou drobné a nerozpadavé. Šišky a semena dozrávají v prvním roce na podzim, ale zůstávají na stromě minimálně do dalšího léta. Semana jsou křídlatá s malým pryskyřičnatým měchýřkem.

Jedlovec kanadský má tmavozelené jehlice, které jsou na okraji jemně pilovité. Na rubu jsou dvě řady bílých pruhů, tvořených průduchy. Pupeny jsou vejčitého tvaru, na konci zašpičatělé. Typické pro jedlovec kanadský jsou jednotlivé jehlice, které jsou průduchy otočeny nahoru a nacházejí se mezi dvěma řadami jehlic.

Dřevo je měkké, ale trvanlivé. Jedlovce jsou ve své domovině hospodářskými dřevinami, v Evropě se využívají jako parkové stromy. Domovem jsou východní státy USA, kde roste ve smíšených lesích do 750 m n. m. Preferuje chladnější a vlhčí polohy. V Evropě se pěstuje od roku 1736.