Jedle Veitchova

Latinský název Abies veitchii
Český název jedle Veitchova
Čeleď latinsky Pinaceae
Čeleď česky borovicovité

Domovinou této jedle jsou hory na ostrovech Honšú a Šikoku v Japonsku, ve výškách od 1200 m.n.m do 2800 m.n.m. Roste na půdách minerálně bohatých, v místech bohatých na srážky. Stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí strom, který v prvních 20 let života strom roste až 100 cm za rok. Dorůstá do výšky 25-30 m. Koruna má kuželovitou, často zavětvenou až k zemi. Borka je světle šedá a hladká s výraznými pryskyřičnými puchýřky, u starších jedinců v dolní části kmene odlupčivá v menších šupinách. Letorosty jsou červenohnědé nebo tmavě hnědé, chlupaté. Jehlice 1-3 cm dlouhé a 2 mm široké, seshora tmavě zelené, vespod se dvěma modrobílými proužky průduchů. Jehlice jsou husté a směřující vzhůru.

Samčí šištice jsou 10-12 mm dlouhé, 6 mm široké. Samičí šištice jsou válcovité a přisedlé, 2,5 mm dlouhé a 4 mm široké, červeně až tmavě nachové. Šišky jsou 4,5-6,5 cm dlouhé a 3 cm široké, válcovité, zpočátku modrofialové, později dozráváním hnědé. Semena jsou 7 mm dlouhá a 3,5 mm široká, šedá až žlutá s 5 mm dlouhým, černomodrým křídlem. Strom kvete v červnu, šišky dozrávají během září a na začátku října.

Jedle Veitchova se nedožívá příliš vysokého věku. Strom roste často spolu se stromy jiných druhů.

Poměrně pevné a ohebné dřevo je využíváno ve stavebnictví, na kuchyňské nádobí a výrobu dřevoviny. Strom je často pěstován jako okrasná dřevina v parcích, zahradách a arboretech. Taktéž občas využíván jako vánoční stromek.