Jedle ojíněná

Latinský název Abies concolor
Český název jedle ojíněná
Čeleď latinsky Pinaceae
Čeleď česky borovicovité

Stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí (více než 30 cm za rok, více než 4,5 m za deset let) strom dorůstající výšky 40 – 60 m a dožívající se přes 300 let. Kmen dosahuje průměru 1-2 m. Koruna je kuželovitá (věžovitá), u starších stromů s plochým vrcholem. Větve tvoří s kmenem pravý úhel, spodní se často u starších stromů sklánějí. Borka je zpočátku šedá, tenká a hladká s pryskyřičnými puchýřky, ve stáří brázditá a šupinovitá.

Mladé větvičky jsou žlutošedé, řídce chlupaté až lysé, pupeny jsou kuželovité až kulovité zalité pryskyřicí. Jehlice jsou 4-6 cm dlouhé a 2-3 mm široké, seshora zeleno-šedě-modrostříbrné, někdy rýhované, s 7-18 řadami průduchů. Většinou se vyskytují ve dvou řadách, jsou srpovitě prohnuté, modrošedě ojíněné ze všech stran, směřující vzhůru a pronikavě vonící. Samčí šištice jsou nazelenalé s červeno – purpurovým nádechem . Samičí šištice (šišky) jsou válcovité, 7-12 cm dlouhé a 3-4,5 cm široké, zpočátku žlutozelené, dozráváním hnědé, k oběma koncům se zužující. Semena jsou hnědá, 8-12 mm dlouhá a 3 mm široká, s 24 mm dlouhým a hnědým křídlem. Strom kvete v dubnu. Semena dozrávají v září a říjnu. Šišky se v listopadu rozpadají.

Jedle ojíněná je původem ze Spojených států amerických. Jedná se o vysokohorský strom rostoucí v nadmořských výškách 600-3400 m. Velmi přizpůsobivá jedle, snáší různé klimatické, městské (nicméně nesnáší znečištění ovzduší a patří mezi jednu z nejzranitelnějších jedlí oxidem siřičitým) a pěstební podmínky, mladé stromy jsou pro tenkou borku často zničeny lesními požáry, dospělé stromy jsou již odolnější. Strom má kořeny umístěny spíše do šíře nežli do hloubky, čímž může trpět vývraty. Klima mírně vlhké, s poměrně teplými a suchými léty a studenými zimami. Mrazuvzdorný do −34 °C. Jedle ojíněná tvoří jak monokulturní porosty, tak porosty smíšené.

Jedle ojíněná poskytuje životní prostředí mnoha druhům zvířat: puštíku západnímu, orlu bělohlavému, šoupálku americkému, brhlíku americkému, jehlice stromu spásá jelenec ušatý, semeny stromu se živí tetřevi, křivky, ořešník americký, hlodavci aj.

Lehké, snadno opracovatelné dřevo se používá ve stavebnictví a k výrobě krabic, beden, dveří, překližky. V Kalifornii je jedle ojíněná používána jako vánoční stromek pro své aroma a dlouhou výdrž jehlic po vyřezání stromu. Domorodí američané používali strom také v medicíně. Z odvaru z jehlic se připravovala koupel proti revmatismu, a plicním onemocněním. Pryskyřici z borky léčili řezné rány, vředy a záněty, používali ji jako plombu do zkažených zubů a po povaření pro léčbu pohlavních nemocí. Odvar z borky při léčbě tuberkulózy nebo také jako čaj.