Javor stříbrný

Latinský název Acer saccharum
Český název javor stříbrný
Čeleď latinsky Aceraceae
Čeleď česky javorovité

Javor stříbrný (stříbrolistý) je opadavý listnatý strom, vysoký 25 – 30 m, v oblasti svého původu často ještě vyšší. Dožívá se až 300 let. Průměr kmene dosahuje i přes 2 m. Koruna stromu je výrazně rozložitá, lehce stavěná, od mládí na volném prostoru široce vejčitá až kulovitá. Kmen obvykle krátký, v porostu rostoucí exempláře mají delší část kmene bez větví.  Větve příkře vzpřímené, poměrně štíhlé, v horní části často také směřující do stran.

Borka u starších stromů hladká, šedá až hnědošedá, občas potažená jemnou sítí lišt a plochých žlábků, odlupčivá ve velmi jemných plátech. Letorosty má jakoby článkované se žlutými mírně vystouplými lenticelami, nejprve červenohnědé, pak se barvící do hněda, dvouleté větvičky šedohnědé, starší pak až stříbřité. Pupeny lehce hranaté, velké, hnědavé.

Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, hluboce vykrojené, pětilaločné až pětidílné, jednotlivé laloky nestejně velké, sami rovněž několikrát laločnatě vykrojené až hrubě zubaté na líci svěže matně zelené, na rubu nápaditě stříbřitě bělavě chlupaté, neolysávající, asi 10 -15 cm dlouhé a kolem 10 cm široké, na podzim krásně žluté, řidčeji též zbarveny červenými odstíny.

Javor stříbrný je velmi rychle rostoucí dřevina. Kořenový systém má bohatě rozvinutý, avšak spíše podpovrchový, nejde příliš do hloubky. Je znám tím, že velmi často proniká do potrubí s vodou. Strom jednodomý, kvete v březnu, výjimečně i v únoru. Květy jsou ve svazčitých květenstvích, vyrůstajících z bočních pupenů. Samčí květy mají rourkovité okvětí s delšími tyčinkami, samičí květy mají okvětí zvoncovité, semeník dvoupouzdrý a výrazně červené blizny. Plodem jsou křídlaté dvounažky, srůstající v tupém úhlu. Nažka je 10–15 mm dlouhá, elipsoidního tvaru, zpočátku zelená, později šedožlutá. Křídla mají 35–70 mm s výrazně vyniklou žilnatinou. Semena dozrávají v červnu a okamžitě klíčí.

Jedná se o světlomilný druh, v mládí snáší boční zástin. Pro rychlý růst potřebuje volnou korunu. Na vláhu je relativně náročný, nemá rád v létě vysýchavé půdy. Nevadí mu ani větší množství skeletu v půdě. Nejlépe odrůstá na mírně kyselých, hlubokých písčito-hlinitých půdách s dostatkem živin, přiměřeně zásobených vodou. Výjimečně snese i pH 2,2 na rašelinných půdách, obvykle však roste na kyselých půdách s pH vyšším než 4. Je odolný vůči klimatickým výkyvům

Dřevo má běl světlou, od téměř bílé přes zlatavou až po světle načervenalou, jádro je tmavě hnědočervené barvy.  Letokruhy jsou dobře zřetelné, dřevo je roztroušeně cévnaté.  Dřevo je středně těžké, patří však k tzv. měkkým javorům Využití dřeva je zejména na nábytek a dýhy, dále na obalový materiál, hračky, vlákninu. Barevné výřezy se používají na výrobu hudebních nástrojů. Dřevo je velmi dobře opracovatelné, využívá se na soustružení a výrobu uměleckých předmětů.

Druh je využíván jako okrasná parková dřevina, známá dnes po celém světě. V zahradnické praxi se používá především jako solitéra nebo do malých skupinových výsadeb, případně do alejí.

Ve své domovině se pro svoji sladkou mízu využíval jako zdroj cukru.