Jasan pensylvánský

Latinský název Fraxinus pennsylvanica
Český název jasan pensylvánský
Čeleď latinsky Oleaceae
Čeleď česky olivovité

Tento strom pochází z východu Severní Ameriky, roste na půdách vlhčích a živných. Dává přednost osluněným teplejším stanovištím, dobře snáší městské prostředí. Je to rychle rostoucí pionýrská dřevina.

Jasan pensylvánský je dvoudomý opadavý strom výšky 15-20 m, jsou ale známí i vyšší jedinci. Koruna je v mládí pyramidální, později roste vertikálně, v závislosti na prostorových podmínkách. Jedná se o velmi proměnlivý druh. Borka je hnědá až šedohnědá. Letorosty jsou hnědé případně olivově zelené. Pupeny jsou vstřícné a světle hnědé.

Listy lichozpeřené 25 – 40 cm dlouhé, jsou složené z 7 – 9 podlouhlých lístků, po okrajích zubaté a lysé. Listy jsou tmavě zelené, na rubu světlejší, pýřité. Na podzim se zbarvují světležlutě nebo zlatožlutě. Květy má drobné a nevýrazné 4 – 20 cm dlouhé vyrůstají na starém dřevě, těsně před letorostem. Plodem je hnědá až hnědočervená nažka dlouhá cca 5 cm.

Dřevo je, vzhledem ke své pevnosti, využíváno k výrobě sportovního náčiní, nářadí baseballových pálek, lyží, využívá se také při stavbě kytar, atd.

Ve střední a východní Evropě se někdy objevuje v parcích a lužních lesích.