Bříza papírová

Latinský název Betula papyrifera
Český název bříza papírová
Čeleď latinsky Betulaceae
Čeleď česky břízovité
 

Vysoká dřevina se širokou korunou, dorůstá do 20-25 m výšky. Zpravidla tvoří více kmenů. Borka je oslnivě bílá, velmi hladká, uvolňuje se v širokých papírových příčných plátech, na bázi starých kmenů rozpraskaná, letorosty červenohnědé, bradavičnaté, zpočátku chlupaté, později lysé. Pupeny jsou lepkavé.

Listy jsou dvojitě pilovité , široce vejčité, jsou 5 – 11 cm dlouhé, svrchu tmavozelené, zespoda žlutavé, zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, na podzim zlatožluté, řapík je 1,5 – 3 cm dlouhý, silný, chlupatý.

Květy jsou převislé žluté samčí jehnědy, dlouhé do 10 cm, nasazují se na podzim a přezimují, samičí jsou zelené a vzpřímené, během zimy skryté na konci větévek. Plodem jsou cca 4 cm dlouhé jehnědy s křídlatými hnědými semeny – nažkami.

Původem je ze Severní Ameriky, přirozeně se vyskytuje na většině území Kanady a Aljašky, dobře odolává drsnému klimatu a patří mezi pionýrské dřeviny osídlující holé půdy. Je silně světlomilná, ale vyžaduje alespoň mírně vlhké půdy, které však mohou být kyselé, zásadité, živné i chudé. Jedná se o ceněnou okrasnou dřevinu nejčastěji vysazovanou parcích. Severoameričtí indiáni užívali voděodolnou kůru břízy jako vnější potah kánoí, kůra je také vhodná pro vodotěsné zastřešení chatrčí. Američtí praobyvatelé vyškrabávali do svitků z březové kůry spirituální symboly a sdělení o důležitých zážitcích.