Břestovec západní

Latinský název Celtis occidentalis
Český název břestovec západní
Čeleď latinsky Ulmaceae
Čeleď česky jilmovité

Břestovec západní je středně vysoký strom, dorůstající do výšky 20 -25 metrů. Borka na kmeni je většinou hladká, červenošedá, později tmavošedá až černá, nepravidelně šupinovitá a rozbrázděná. Koruna je poměrně řídká. Opadavé leskle zelené listy jsou střídavě postavené, řapíkaté s výrazně zašpičatělou, 6 -12 dlouhou čepelí. Listy jsou v mládí na rubu chlupaté, ale brzy olysávají. Chloupky zůstávají jen na žilkách.

Květy raší současně s listy, jsou stopkaté, oboupohlavné, ale i jednodomé (samčí květy ve svazečcích ve spodní části, oboupohlavné v horní části letorostů v úžlabí listů), barevně nenápadné, žlutozelené, kvetou v dubnu až květnu.

Plodem je oranžově červená 7 – 10 mm velká kulatá peckovice s tenkou dužninou. Plod později tmavne a zasychá na stromech. Plod visí na cca 20 mm dlouhé stopce. Čerstvé plody jsou velmi sladké a chutí připomínají datle.

Břestovec západní pochází ze Severní Ameriky.

Břestovce jsou stromy nebo keře. Většina 60 – 70 druhů roste v tropech a subtropech, jsou stálezelené a neopadavé, a v severním mírném pásu opadavé. V Evropě rostou nebo se pěstují převážně jen dva druhy – Břestovec západní a Břestovec Jižní. Oba se pěstují jako odolné stromy zvláště v uličních stromořadích větších měst v teplejších krajích Evropy. Břestovec jižní se dožívá až 600 let.